دانستنیهای چاپ کارتن لمینتی

چاپ کارتن لمینتی

لمینت Laminate در لغت به معنای چسباندن است. چسباندن ورق های نازک چاپی روی کارتن های مقوایی را لمینت کردن میگویند. این کار تاثیر زیادی در زیبایی جعبه ها و نوآوری در بسته ها دارد. بسته های قدیمی و غیر جذاب به بسته ها ی گرافیکی با کیفیت بالا تبدیل میشوند.

چگونه چاپ کارتن لمینتی انجام میشود؟

چاپ لمینتی ابزاری برای تولید ورق کارتن با یک لایه ی چاپی با کیفیت می باشد. در چاپ لمینتی ممکن است از یک رول یا تکه های جدای کارتن به عنوان لایه ی زیرین استفاده شود که سطح بالایی آن با کاغذ های چاپی( رولی یا جدا ) پوشیده شده است.

در حرفه ی لمینت کارتن مقوای چاپ شده ( پوستر چاپ شده) را به وسیله دستگاه چاپ افست که انجام گردیده  را با چسب سیلیکات یا صحافی و یا سلفون بر روی کارتن لمینت میکنند و بعد از این مرحله فرایند تولید روی مقوا آغاز می گردد. به این تکنیک به دلیل اینکه مقوای چاپ شده روی ورق کارتن را می پوشاند لمینت می گویند .

انواع دستگاههای چاپ لمینت:

 

 1. لمينت سرد :

  دستگاه لمينت سرد در صنعت كارتن سازي جهت سينگل ،كارتن ٣لا ،٥لا بِه وسيله چسب سيليكات تا عرض های مختلف به صورت رول و شيت انجام ميگيرد و در بعضي از محصولات بسته بندي به جای چسب سیلیکات از چسب سلفون و يا صحافي نيز استفاده ميشود.

 2. لمينت گرم :

  جهت كارت ويزيت ،پوستر ها و منو غذا ها و كارت هديه و غيره از سايز كوچك تا ابعاد بزرگتر در با توجه به نياز مشتری انجام ميگردد.

چاپ لمینت به سه شکل زیر صورت میگیرد:

 1. خطی
 2. برون خطی
 3. ورقه-ورقه

مزیتهای استفاده از چاپ لمینیتی

 • لمینت ماندگاری جلد چاپی محصولات را بالا برده و به شما این امکان را می دهد که مدام از آنها استفاده کنید.
 • کارتن های لمینتی در برابر لکه، اثر انگشت، قطرات آب یا غیره، چین خوردگی، خَش یا ساییدگی، چربی و روغن، رطوبت و دیگر آلوده کننده ها مقاوم هستند.
 • چاپ لمینتی با افزایش جوهر رنگ های به کار رفته در قطعه ی چاپی باعث بهبود ظاهر کارتن ها می شود.
 • چاپ لمینتی به کارتن ها استحکام و قدرت بیشتری می دهد و در مصرف کننده این تصور را ایجاد می کند که کارتن آنها ارزش و کیفیت بالایی دارد.
 • لمینت کاملا شفاف است و در سطح چاپی هیچ گونه آسیب یا خللی ایجاد نمی کند.
 • کارتن های لمینتی بسیار مقرون به صرفه بوده و به دلیل ماندگاری بالای چاپ این کارتن ها، در هزینه ی چاپ دوباره نیز صرفه جویی می شود.

لمینت می تواند از چاپ هایی که در محیط های کثیف، مرطوب یا چرب استفاده می شود، محافظت کند.