با کارتن های دایکاتی بیشتر آشنا شوید.

کارتن دایکات چیست؟

دایکات همان فرآیند برش است که انواع کارتن , کاغذ به شکل و فرمهای خاص با استفاده از دستگاه مخصوصی به نام دستگاه دایکات به شکل انبوه برش داده میشوند. این کار بدون دخالت قیچی و شابلون و تیغ در ابعاد مختلف به شکل انبوه و دقیق انجام میشود.به دلیل طراحی خلاقانه هنگام برش کارتن های دایکاتی نمایش محصول داخل بسته بهتر صورت میگیرد.

کارتن دایکاتی به اشکال زیر تولید میشود.

کارتن فلکسو ( چاپ روی کارتن ) : در این نوع کارتن ابتدا با توجه به ابعاد محصول و ابعاد کارتن در نظر گرفته میشود و سپس با در نظر گرفتن آنها چاپ و کلیشه برای چاپ انجام میشود.

کارتن لمینتی : اگر کارتن شکل خاصی داشته باشد قالب دایکاتی و یا روتاری تهیه و توسط آن کارتن تولید می شود.

کارتن ساده : اگر کارتن ساده باشد توسط دستگاه تولید میشود

با انواع دستگاههای دایکاتی آشنا شویم.

  • دایکات پینگ پونگی (Rail Cutting Machine)
  • دایکات فکی (Platen Die Cut Machine)
  • دایکات روتاری یا دوار (Rotary Die Cutting)

 

دایکات پینگ پنگی:

این دستگاه شبیه به میز پینگ پونگ است و مانند بازی پینگ پونگ که دو بازیکن دارد، دایکات پینگ پونگی هم به دو نیروی انسانی نیاز دارد.

دایکات فکی :

این دستگاه برای برش محصولات کاغذی، مقوایی، کارتنی و چرمی که ضخامت و استقامت کمی دارند (مثل برش لیبل، استیکر، جعبه و پاکت) مورد استفاده قرار می گیرد. برای برش با استفاده از این دستگاه، یک قالب بر روی آن بسته می شود و از طریق فشاری معادل ۲۵۰ تن و یا بیشتر بر روی محصول، فرم دهی یا برش انجام می شود. به دلیل شباهت این دستگاه به آرواره های فک به آن دستگاه دایکات فکی میگویند.

دایکات روتاری یا دوار:

این دستگاه برای برش سخت ترین جنس ها مثل فلزات استفاده میشود زیرا از یک یک سیلندر بسیار سنگین ساخته شده است و همچنین میتوان اشکال و برش را بر روی صفحات و شیتهای مسطح و نیز سطوح استوانه ای انجام داد.

دایکات روتاری پسماند بسیار کمی به جای میگذارد برای برش مواردی که سطح محصول نباید با تیغه ی برش تماس داشته باشد (Kiss Cutting) بهترین گزینه است.

تفاوتهای دستگاه دایکات پینگ پونگی و دایکات فکی چیست؟

کار کردن با دستگاه دایکات پینگ پونگی احتیاج به دو نیروی انسانی دارد؛ در حالیکه، برای کار با دستگاه دایکات فکی یک نفر هم کافیست.

دستگاه دایکات پینگ پونگی کم حجم تر است و فضای کمتری را اشغال می کند.

دایکات پینگ پونگی نسبت به دایکات فکی کم خطرتر است زیرا متصدی آن برای قالب زدن ورق های کارتن از محل فشار دستگاه دورتر می ایستد.

در دایکات فکی، قالب به دستگاه پیچ می شود اما در دایکات پینگ پونگی، قالب فقط بر روی نقاله های روی آن قرار می گیرد.

چه برای طرح های پیچیده و چه برای طرح های ساده مثل حروف الفبا، دایکات باید با دقت بسیار بالایی انجام شود زیرا تمامی برش ها باید تراز و هماهنگ با چاپ روی محصول باشند. به علاوه، در کارتن ها و پاکت هایی که لبه های آنها باید جفت و چفت شوند، اهمیت دقت در دایکات مضاعف می شود.

کارتن دایکاتی در صنعت کارتن سازی چه کاربردی دارد؟

کارتن های سوراخ دار: مانند کارتن میوه و کارتن محصولات دریایی و لبنی می شود. (کارتن لبنی را در صنعت کارتن سازی، کارتن های سردخانه ای نیز می گویند.)

کارتن تلسکوپی: مانند کارتن موز

کارتن دسته دار: مانند کارتن قطعات فلزی

کارتن یک درب: مانند کارتن های نمایش محصولات

کارتن بدون درب: شامل کارتن لوازم خانگی مانند: کارتن اجاق گاز، کارتن یخچال